Aktualności arrow Aktualności arrow Spotkanie z tradycją: szopka z lalkami i pastorałki sprzed lat
Spotkanie z tradycją: szopka z lalkami i pastorałki sprzed lat
poniedziałek, 14 styczeń 2013
Image

Jasełka w wykonaniu Grupy Apostolskiej działającej przy parafii w Dobczycach, Szopka z lalkami i Młodzieżowa Grupa Kolędnicza „Pasterze” – publiczność, która przyszła na spotkanie z tradycją do auli widowiskowej Regionalnego Centrum Oświatowo – Sportowego znalazła to, czego oczekiwała. Młodzi ludzie, którzy w jasełkach podążali zgodnie z przyjętymi kanonami, grupy kolędnicze, które – jak podkreślił Stanisław Żuławiński, lider zespołu Werdebusy Dobczyckie, pielęgnują tradycje kolędowania znane w dobczyckiej kulturze od ponad pięćdziesięciu z górą lat. To można było poczuć i zobaczyć w RCOS.

Image

Image

Jasełka przygotowała Grupa Apostolska pod opieką Beaty Rokosz. Dobrze zagrane i zaśpiewane zebrały niemałe brawa. Kiedy na scenę wkroczyła Grupa Kolędnicza Szopka z lalkami, niektórzy ludzie przyśpiewywali wspólnie z muzykami, kolędy i pastorałki. Z wielką radością, szczególnie przez dzieci, przyjęta została szopka – z zaciekawieniem przyglądały się lalkom i odważnie podchodziły do Dziada, żeby wrzucić mu pieniążka do worka.

Image

Image

- Tak wyglądała kolęda w Dobczycach – mówił Stanisław Żuławiński – odkąd my pamiętamy i odkąd pamiętają ludzie starsi. Trwa to na pewno więcej niż 50 lat. Zawsze chodziło się z kolędą, ludzie zapraszali do domów, tam gdzie chcieli puszczało się lalki. Zabawa trwałą czasem do białego rana.

Image

Image

Obecnie, jak mówi pan Żuławiński, nadal chodzą z kolędą, ale zazwyczaj do godz. 22. Grupa Kolędnicza Szopka z lalkami jest grupą autentyczną. Od 40. lat bierze udział w różnych przeglądach kolędniczych: powiatowych, wojewódzkich czy ogólnopolskich. Każde z nich przynoszą im sukcesy. Ogólnopolskie, które odbywają się w Bukowinie Tatrzańskiej, dały grupie w sumie dziesięć Spinek: złotych, srebrnych i brązowych.

Image

Image

Grupa Kolędnicza Szopka z lalkami, która jest chlubą Dobczyc i zasług ma wiele, może się pochwalić jeszcze jedną. Na jej podbudowie rosną następcy, co pozwala wierzyć, że tradycja kolędowanie nie zaniknie w naszym środowisku.
 
Image

Image

Młodzieżowa Grupa Kolędnicza „Pasterze”, która również wystąpiła podczas spotkania z tradycją, spotkała się z bardzo ciepłym przyjęciem. To młodzi chłopcy, którzy z roku na rok odnoszą kolejne sukcesy. Na przeglądach powiatowych i ogólnopolskich – w Podegrodziu. W tym roku przywieźli stamtąd drugie miejsce. Opiekunami grupy są Elżbieta i Stanisław Żuławińscy, a „Pasterze” występują nie tylko na przeglądach, ale często także na spotkaniach kolędowych, gdzie pielęgnują tradycje tak bardzo ważne dla naszego miasta i gminy.

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image
 
< Poprzedni   Następny >
Wyszukiwarka
 
Biuletyn Informacji Publicznej
 
Współpraca
 
Telewizja Powiatowa Myślenice