Aktualności arrow Aktualności arrow Wszyscy - wszystkim. Teatr może uczyć i może pomagać
Wszyscy - wszystkim. Teatr może uczyć i może pomagać
czwartek, 06 grudzień 2012
Image


Pomysł, żeby przygotować i wystawić taki spektakl – z udziałem samorządowców - przedstawił Dorocie Ruśkowskiej Tomasz Suś – wicestarosta powiatu myślenickiego. Podczas dożynek powiatowych. I rozpoczęły się telefony do przedstawicieli samorządów, do ludzi zasłużonych dla kultury powiatu myślenickiego, działających w organizacjach społecznych i charytatywnych, przedsiębiorców, dyrektorów placówek kulturalnych.
- Nikt, do kogo zadzwoniłam, mi nie odmówił – powiedziała. To wystarczyło, żeby zrobić teatr, bo warto go zrobić.

Image

Tekst – o czym pani Dorota poinformowała po raz pierwszy w Dobczycach, gdzie spektakl został wystawiony 5 stycznia, napisał Maciej Hołuj, redaktor Dziennika Polskiego. To refleksja nad życiem, zadumanie, obserwacja najważniejszych w powiecie zdarzeń i miejsc, charakterów.
W Dobczycach spektakl został bardzo ciepło przyjęty. Gromkie brawa zebrali wszyscy aktorzy. Szczególne - Elżbieta Kautschowa i Wiktor Piwowarski, którzy opowiadali o zaletach kozy.

Image

- Nie mam żalu do kozy, że jest zwierzęciem tak dalece beztroskim – akcentowała pani Elżbieta – powiem więcej, mnie się to bardzo podoba.
- Tak – koza jest najlepsza – wtórował Wiktor Piwowarski.

Image

Image

Ale nie tylko ten dialog został nagrodzony przez publiczność. Także wójtowie: Lubnia – Kazimierz Szczepaniec i Tokarni – Władysław Piaściak, rewelacyjnie poprowadzili konwersację o zaletach swoich gmin.
Doskonale zaprezentował się senator VII kadencji Stanisław Bisztyga, który już w Myślenicach udowodnił, ze nie ma to, jak doskonała improwizacja i bezpośredni kontakt z publicznością.

Image

- Ponieważ w Dobczycach, podobnie jak w Myślenicach, śpiewały już moja żona i córka, to ja doszedłem do wniosku, że jeżeli nie teraz to kiedy, jeżeli nie ja to kto – powiedział, ujmując gitarę, po czym uraczył widzów piosenkami Andrzeja Waligórskiego.

Image

Obok nich w spektaklu wystąpili także: Piotr Pułka, burmistrz Sułkowic,wicestarosta Tomasz Suś w rewelacyjnej rozmowie z posłem Markiem Łatasem, starosta Józef Tomal czstujący cukierkami, Adam Styczeń, dyrektor szpitala w Myślenicach, Justyna Urban, dyrektorka pcimskiego GOKiS, Jarosław Szlachetka, radny Sejmiku Województwa Małopolskiego, Lucyna i Leszek Gowinowie radni myśleniccy, Bożena Kobiałka dyrektorka myślenickiego Muzeum Regionalnego "Dom Grecki", Robert Bylica, sołtys wsi Jasienica, Zbigniew Bylica, Magda i Jan Dziadkowcowie, cukiernicy myśleniccy, zespół „Dotyk Anioła” oraz oraz aktorzy „Teatru w Stodole”, którego dyrektorem jest Dorota Ruśkowska.

Image

Premierę spektakl miał w Myślenicach. Zarówno tam, jak i podczas przedstawienia w Dobczycach, odbyła się zbiórka datków na rzecz chorej, trzynastoletniej Agnieszki z Dobczyc. W sumie zebrano 5733 zł, z czego 2977 zł w Dobczycach. Pieniądze te przekazano dziewczynce w starostwie powiatowym, podczas uroczystego spotkania z aktorami i autorami spektaklu.
W Dobczycach natomiast, na ręce burmistrza Marcina Pawlaka, cały zespół wręczył dla Agnieszki plakat z podpisami oraz przytulankę.

Image

- Każdy, kto dzisiaj tutaj przyszedł, musi mieć świadomość, że dzisiaj ty pomagasz mnie, jutro ja pomogę tobie – mówiła Dorota Ruśkowska. – I takie jest przesłanie tego spektaklu. Wszyscy – wszystkim. Nie zapominajmy o tym – mówiła dziękując publiczności w Dobczycach.

Image

Anka Stożek
 
< Poprzedni   Następny >
Wyszukiwarka
 
Biuletyn Informacji Publicznej
 
Współpraca
 
Telewizja Powiatowa Myślenice