Aktualności arrow Aktualności arrow "Cieszymy się z naszej niepodległości"
"Cieszymy się z naszej niepodległości"
poniedziałek, 12 listopad 2012
Image

- Chcę każdemu z państwa, od najmłodszego do najstarszego, złożyć życzenia z okazji dnia Niepodległości – powiedział burmistrz Marcin Pawlak podczas uroczystości w Rynku przy symbolicznym Grobie Nieznanego Żołnierza. Podkreślał, że w tym dniu ważna jest także rodzina, która jest fundamentem wszystkiego – budowania i wypełniania małej a w konsekwencji przecież i tej dużej Ojczyzny. W Rynku, w niedzielne przedpołudnie, 11 listopada, zgromadziło się wielu dobczycan. Wcześniej wzięli udział w Mszy św. w intencji Ojczyzny.

Image

- Tę datę, 11 listopada, uznano za święto Niepodległości w przedwojennej Polsce w 1937 roku – przypomniał wiceburmistrz Paweł Machnicki – więc Polacy mogli przed wojną świętować je w wolnej Polsce tylko dwa razy. Święto przywrócone zostało dopiero w w1989r.

Image

- Dziś chcemy wrócić pamięcią do tych, którzy oddali życie za Ojczyznę, złożyli dla niej najwyższą ofiarę
– mówił Paweł Machnicki, zapraszając delegacje samorządu gminy organizacji społecznych i szkół do składania wiązanek kwiatów na płycie u stóp figury św. Floriana.

Image

Image

- Życzę, żeby było rodzinnie
– mówił burmistrz Marcin Pawlak – aby ta rodzina budowała wielkość w otoczeniu i w naszej małej ojczyźnie, którą jest gmina Dobczyce, z której ja jestem bardzo dumny. Jestem z niej dumny, bo wszyscy, od 1990 roku, wkładamy małą cząstkę, aby tę małą ojczyznę wznosić jak najwyżej. Bądźcie Państwo dumni, że jesteśmy, że mieszkamy, że budujemy jedną z najlepiej rozwijających się gmin na terenie województwa małopolskiego.

Image

Image

Image

Burmistrz podziękował za liczne przybycie mieszkańcom, jak zawsze niezawodnej Orkiestrze Dętej OSP Dobczyce, pocztom sztandarowym OSP z gminy Dobczyce i szkół z gminy. Podziękował harcerzom, którzy także objęli wartę honorową przy Grobie Nieznanego Żołnierza.

Image

Image

Image

- Cieszmy się z naszej niepodległości – powiedział wiceburmistrz Paweł Machnicki zapraszając mieszkańców do wspólnego przemarszu, z orkiestrą na czele. – Jesteśmy optymistycznie nastawieni do naszej przyszłości, jesteśmy dumnie z naszych osiągnięć, doceniamy to, że od tylu już lat możemy to świętować.

Image

Image

Image

Uroczystości przedpołudniowe nie stanowiły jedynych, jakie dla mieszkańców przygotowano w gminie Dobczyce z okazji radosnego święta Niepodległości. Popołudniu, w Regionalnym Centrum Oświatowo – Sportowym, licznie zgromadzona publiczność, uczestniczyła w widowisku poetycko – muzycznym przygotowanym przez artystów z Krakowa: Kamila Kustrę, Roberta Palkę, Wojciecha Bajera, Roman Joncę i Barbarę Janygę. Wyjątkowy i nastrojowy spektakl wzbogacili młodzi, zdolni mieszkańcy z gminy Dobczyce, którzy pięknie wkomponowali się w cały program. Filip Płatek z SP w Brzączowicach, który zdobył pierwsze miejsce w Gminnym Konkursie Pieśni Patriotycznych w kat. solistów od I do III klasy zaśpiewał „Morze, nasze morze”.

Image

Image
 
Najmłodsza artystka, również laureatka konkursu w kat. przedszkoli, Urszulka Zając wykonała utwór „Rozkwitały Pąki Białych Róż”, pozostawiając widownię pod wrażeniem pięknego delikatnego głosu. Przejmująco „Mury” Jacka Kaczmarskiego zaśpiewała Kamila Ścibor, uczennica dobczyckiego gimnazjum, również laureatka Gminnego Konkursu Pieśni Patriotycznych. Zebrani poznali też twórczość Sylwii Dudy, która zaprezentowała napisany i skomponowany przez siebie utwór „Mówię do Ciebie”. Uczennica 6 klasy Szkoły Podstawowej zachwyciła publiczność mądrym, dojrzałym tekstem i pięknym głosem. Największy aplauz zebrała, znana już dobczyckiej widowni, solistka Maria Niewitała. Wykonała, podobnie jak w ubiegłym roku piosenkę, „Tango na głos, orkiestrę i jeszcze jeden głos”. Swoją obecnością uroczystości uświetnił również Chór Szkoły Muzycznej I Stopnia w Dobczycach, który wesoło zaśpiewał „Przybyli ułani”.
Anka Stożek
 
< Poprzedni   Następny >
Wyszukiwarka
 
Biuletyn Informacji Publicznej
 
Współpraca
 
Telewizja Powiatowa Myślenice