Aktualności arrow Aktualności arrow Jesteśmy tutaj dzisiaj po to, aby nie zapomnieć
Jesteśmy tutaj dzisiaj po to, aby nie zapomnieć
wtorek, 18 wrzesień 2012
Image

Sześćdziesiąt osiem lat temu, 12 września 1944 roku, niedaleko Dobczyc, rozegrała się jedna z największych bitew partyzanckich w Małopolsce, zwana bitwą pod Łysiną – zwrócił się przede wszystkim do dzieci i młodzieży zgromadzonych w Rynku przy Grobie Nieznanego Żołnierza dyrektor dobczyckiego ośrodka kultury, Andrzej Topa. – Miała na celu likwidację zgrupowania liczącego ok. 275. partyzantów Armii Krajowej.
Dyrektor przypomniał historię wygranej walki partyzantów z hitlerowcami. W odwecie za tę klęskę i za sprzyjanie partyzantom, okupanci dokonali pacyfikacji wsi Wiśniowej i Lipnik (18 września). Ze względu na te wydarzenia sprzed sześćdziesięciu lat wrzesień w powiecie myślenickim, jest szczególnym miesiącem.

Image

Dzisiaj społeczeństwo ziemi myślenickiego, czci pamięć poległych partyzantów i mieszkańców, którzy zostali pomordowani w czasie krwawej pacyfikacji - mówił Andrzej Topa. - Dla was, młodzieży, począwszy od 1982r., z inicjatywy Ludwika Dziewońskiego i Kazimierza Bubuli, co roku w połowie września organizowany jest Bieg Sztafetowy Szlakiem Partyzantów Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich. W ten sposób składacie hołd bohaterom walk o wolność Ojczyzny i utrwalcie pamięć o tych tragicznych wydarzeniach. 

Image

Warta Honorowa, która została wystawiona przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Dobczycach, jest stałym elementem uroczystości rocznicowych i Sztafety. Zanim jednak w Dobczycach odbył się Apel Poległych, zgodnie z tradycją, o godz. 8 odprawiona została msza św. i Apel Poległych na cmentarzu w Wiśniowej, przy zbiorowej mogile Ofiar Pacyfikacji Wiśniowej i Lipnika.

Image

Także w Wiśniowej, która w tym roku jest głównym organizatorem Sztafety, o godz. 10. oficjalnie otwarty został XXX Bieg Sztafetowy Szlakiem Walk Partyzanckich AK i BCh.
Wiceburmistrz gminy Dobczyce, Paweł Machnicki ze szczególną serdecznością przywitał kombatantów, uczestników tamtych wydarzeń, którzy wciąż stają na placu w Rynku i dają świadectwo odwagi i poświęcenia.  
Bardzo się cieszę, że ta impreza trwa i mam nadzieję, że będzie trwała, i że będzie się rozwijała, i że będzie miała charakter patriotyczny i sportowy – mówił Paweł Machnicki. – Chciałbym podziękować za to, że uczestniczycie, że zbieracie się, że młodzież chce ćwiczyć, trenować, brać udział w tej sztafecie. Dziękuję za to, że wystawiacie poczty sztandarowe i przychodzicie tutaj aby symbolicznie uczcić tych, którzy zginęli.

Image

Apel Poległych odczytał por. Radosław Mazurek. Kompania Wojska Polskiego oddała salwę honorową na cześć bohaterów, a delegacje władz samorządowych i szkół – tradycyjnie – złożyły wieńce na płycie u stóp pomnika św. Floriana.
Dyrektor Andrzej Topa, zanim młodzież wyruszyła na trasę, przypomniał co jest istotą tego biegu.
Już od trzydziestu lat przebiegacie trasę Wiśniowa – Dobczyce. Dzisiaj biegniecie po zdrowie w duchu sportowej rywalizacji. Dzisiaj nie ma zwycięzców i przegranych. W tym biegu każdy wygrywa a wygraną jest bowiem coś więcej niż samo miejsce na podium – mówił. - Pamiętajcie o najważniejszej idei tej sztafety – to bieg szlakiem tych, którzy niegdyś biegli o wolną Polskę, którzy za nią ginęli. Jesteśmy tu dzisiaj po to, aby nie zapomnieć.

Image

Uroczystość uświetniły: Kompania Honorowa 16. Batalionu Powietrznodesantowego pod dowództwem por. Łukasza Bywalca oraz II Korpusu Zmechanizowanego z Krakowa pod dowództwem mjr. Adama Ziemkiewicza.

Image

Materiał historyczny przygotował Piotr Przęczek. Z Dobczyc młodzież wyruszyła na trasę. W tym roku meta Sztafety była w Wiśniowej.  
Anka Stożek
 
< Poprzedni   Następny >
Wyszukiwarka
 
Biuletyn Informacji Publicznej
 
Współpraca
 
Telewizja Powiatowa Myślenice