Aktualności arrow Aktualności arrow Turniej "dwójek" i rodzin im. Edwarda Miki na rozpoczęcie
Turniej "dwójek" i rodzin im. Edwarda Miki na rozpoczęcie
środa, 25 lipiec 2012
Image

Międzynarodowy Festiwal Szachowy im. Józefa Dominika odbywa się po raz dwudziesty. Tradycyjnie rozpoczyna się na dobczyckim zamku turniejem rodzin i „dwójek” im. Edwarda Miki. Zgodnie z przyjętym przez organizatorów programem, uczestnicy tegorocznego, Jubileuszowego Festiwalu, będą mieli wiele atrakcji, ale najważniejsze, że na wszystkich czekają emocje przy szachownicach.

Image

Image

W turniejach, które odbyły się na zamku, wśród rodzin pierwsze miejsce zdobyli Taras i Ivan Tkaczew z Petersburga, drugie - Arkadiusz i Bartłomiej Piwowarczyk ze Skawiny, trzecie - Jakub i Marcin Suder z Myślenic.

Image

Image

W turnieju „dwójek” pierwsze miejsce przypadło panom z Petersburga - Tarasowi i Ivanowi Tkaczew. Drugie zajęli Marcin Wątorek i Damian Kudas z Myślenic, trzecie - Mateusz Lis i Jakub Ochowicz z Olkusza. W turniejach uczestniczyło 36. zawodników.

Image

Tak było 11 lipca – w pierwszym dniu Festiwalu. A już w czwartek, 12 lipca, nasi zawodnicy uczestniczyli w Turnieju szachów szybkich P-30 (grało 13 zawodników).

Image

Image

Image

Pierwsze miejsce zajął Władimir Malaniuk (GM) z Ukrainy, drugie - Taras Tkaczew z Rosji, trzecie - Grzegorz Słabek z Polski. Dzień później szachiści zagrali rozegrali Turniej Szachów Szybkich o Puchar Prezesa MZSzach Jana Kusiny P-15’ (45. graczy).

Image

Image

Image

Pierwsze miejsce zajął Władimir Malaniuk (GM) Ukraina, drugie - Grzegorz Słabek z Polski, trzecie - Damian Kudas z Polski.

Image

Image

Wśród kobiet najlepsza była Helena Oleksy z klubu TS Wisła Kraków.

Image

Image

Image

Tradycyjnie, festiwalowi towarzyszyły Dni Dobczyc - trzydniowe święto miasta.

Image

W ramach tej imprezy rozegrana została partia Żywych Szachów pomiędzy panami: Ludwikiem Dziewońskim a Władysławem Pazdurem – sędziował sędzia klasy międzynarodowej Zygmunt Ryll.

Image

Image

Image

Oprócz tego, w niedzielę 15 lipca, w Rynku w Dobczycach, rozegrana została symultana szachowa. Szachiści zmierzyli się prof. Andrzejem Szyszko-Bohuszem wybitnym pedagogiem z zamiłowania szachistą (Polski Związek Szachowy w 2002 nadał profesorowi tytuł Honorowego Mistrza PZSzach).

Image

Image

Image

Oficjalne otwarcie Festiwalu odbyło się 16 lipca. Oprócz zawodników i sędziów uczestniczyli w nim: zastępca burmistrza Dobczyc Paweł Machnicki, twórcy festiwalu Ludwik Dziewoński i Stanisław Świerczyński, a także Ewa Stokłosa z Rodziny Patrona festiwalu, która przekazała prezesowi MZSzach w Krakowie, Janowi Kusinie medal zdobyty przez Józefa Dominika oraz książkę "Szachista Polski", rocznik II wydaną w 1913 r. Jan Kusina przekazał te pamiątki dyrektorowi ośrodka kultury w Dobczycach, Andrzejowi Topie. Obecnych zabawiał pięknym występem Zespół Pieśni i Tańca "Dobczyce".
Dyrektorem zawodów jest Józef Cholewa. Sędziują IA Zygmunt Ryll, IA Andrzej Irlik, FA Stanisław Cichorz.