Aktualności arrow Aktualności arrow Orszak Trzech Króli z dobczycką "Szopką z lalkami" i "Pastuszkami"
Orszak Trzech Króli z dobczycką "Szopką z lalkami" i "Pastuszkami"
wtorek, 24 styczeń 2012
Image
Zdjęcia dzięki uprzejmości Stowarzyszenia Folklorystycznego "Teatr Regionalny"

Tłumy krakowian pozdrawiały idących w wielobarwnym orszaku Trzech Króli. A nie brakowało w nim aniołów strzegących Świętej Rodziny, zadziornych diabełków i charakterystycznych dla grup kolędniczych Żydów, którzy tu i ówdzie porozmawiali sobie z mieszkańcami i turystami – bo tych nie brakowało. Krakowski Orszak Trzech Króli należy bowiem do jednych z najbarwniejszych i najchętniej odwiedzanych wśród dwudziestu kilku orszaków w Polsce. W tymże brały udział nasze grupy kolędnicze – Szopka z lalkami i Młodzieżowa Grupa Kolędnicza „Pastuszki” z Dobczyc. 

Image

W Krakowie na Rynku spotkały się dwa orszaki – jeden wyruszył z Wawelu ulicą Grodzką – na jego czele szedł metropolita krakowski, kardynał Stanisław Dziwisz. Drugi, zorganizowany przez Stowarzyszenie Folklorystyczne „Teatr Regionalny” – z ulic, które wchodzą na Rynek Główny. W tym orszaku szły grupy kolędnicze i teatry regionalne z Małopolski. Wspólne kolędowanie, prezentacja grup, błogosławieństwo kardynała Dziwisza – dla wielu mieszkańców to jeden z elementów świętowania „w Trzech Króli”. 

Image

Image
Występ grup kolędniczych z Dobczyc na krakowskim Rynku spotkał się z dużym zainteresowaniem Oprócz udziału w orszaku, grupy przeszły ulicami Krakowa jeszcze przed świętami - 22 grudnia, w korowodzie kolędniczym.
Grupa kolędnicza Szopka z lalkami weźmie udział w otwarciu tegorocznego, 40. Jubileuszowego Góralskiego Karnawału w Bukowinie Tatrzańskiej – 8 lutego, natomiast Młodzieżowej Grupie Kolędniczej „Pastuszki” można kibicować w najbliższą niedzielę, 29 stycznia, podczas V Ogólnopolskich Spotkań Dziecięcych i Młodzieżowych Grup Kolędniczych „Pastuszkowe Kolędowanie”. 
Anka Stożek

Image
 
< Poprzedni   Następny >
Wyszukiwarka
 
Biuletyn Informacji Publicznej
 
Współpraca
 
Telewizja Powiatowa Myślenice