Aktualności arrow Aktualności arrow Puchar Przechodni Kombatantów Armii Krajowej ponownie w rękach Zespołu Szkół z Dobczyc
środa, 21 wrzesień 2011
Image

Puchar Przechodni, który ufundowany został przez Kombatantów Armii Krajowej, zdobyła drużyna reprezentująca Zespół Szkół w Dobczycach. Rokrocznie jest on wręczany najlepszej ekipie wśród najstarszych szkół, które startują w Sztafecie Szlakami Walk Partyzantów AK i BCh. W tegorocznej, dwudziestej dziewiątej sztafecie, pobiegło 330. zawodników z 18 szkół.
Image

Sztafeta, która zainicjowana została w 1982 roku, organizowana jest szlakiem walk partyzantów oddziałów Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich, którzy walczyli z okupantem hitlerowskim na obszarze Rzeczpospolitej Raciechowickiej. Jej uczestnicy oddają także hołd ludności cywilnej, która została zamordowana podczas pacyfikacji Lipnika i Wiśniowej oraz wszystkim tym, którzy walczyli i ginęli w czasie walk wrześniowych w Rzeczpospolitej Raciechowickiej.

Image

Pomysłodawcą biegu sztafetowego był Ludwik Dziewoński, który wraz ze Stanisławem Piechowiczem (dyrektorem szkoły w Wiśniowej) i Kazimierzem Bubulą (nauczycielem wychowania fizycznego), zorganizowali pierwszy, a później kolejne sztafety. Komandorem I Biegu Sztafetowego Szlakiem Walk Partyzanckich AK i BCh był Władysław Pazdur. Tradycją jest, że co dwa lata gminy: Wiśniowa i gmina Dobczyce, wymieniają się główną organizacją biegu. Meta jest zawsze w miejscowości organizatora, którym w tym roku była gmina Dobczyce. Dlatego to właśnie tutaj oczekiwano na pierwszych zawodników, którzy pokonywali trasę z Wiśniowej.

Image

Zanim zawodnicy zostali rozwiezieni na trasę, w Wiśniowej, na cmentarzu przy pomniku ofiar pacyfikacji, odprawiona została uroczysta Msza św., którą zakończył Apel Poległych i salwa honorowa Kompanii Honorowej Wojska Polskiego.

Image

Równie podniosła uroczystość odbywał się przy symbolicznym grobie Nieznanego Żołnierza w Dobczycach. Tutaj historię biegu sztafetowego, którą przygotował Piotr Przęczek, przypomniał dyrektor ośrodka kultury w Dobczycach, Andrzej Topa. Pokreślił, że sztafeta to nie tylko wydarzenie sportowe, ale przede wszystkim hołd, jaki młodzi ludzie składają bohaterom walk o wolność Ojczyzny. To pamięć i wdzięczność dla tych, dzięki którym ich pokolenie może żyć w wolnym kraju. Uroczystości w Rynku w Dobczycach zakończył Apel Poległych i salwa honorowa.

Image

Image

W sztafecie, wśród szkół podstawowych, z najlepszym wynikiem – 48,57 – na metę przybiegli zawodnicy Szkoły Podstawowej z Kasiny Wielkiej. Drugie miejsce na podium zajęli uczniowie SP z Łapanowa (49,53), trzecie – uczniowie SP z Dobczyc (50,48).

Image

Image

Gimnazjaliści z Łapanowa z czasem 43,09 jako pierwsi pojawili się na mecie. Gimnazjum Dobczyce, z czasem 44,05, zajęło drugie miejsce, trzecie miejsce – Gimnazjum z Kasiny Wielkiej (44,07).
Szkoły ponadgimnazjalne: pierwsze miejsce i Puchar Przechodni ufundowany przez Kombatantów Armii Krajowej, zdobyła drużyna Zespołu Szkół z Dobczyc (czas 42,14), drugie miejsce zdobyli uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących z Myślenic (42,48), trzecie – drużyna Zespołu Szkół Technicznych i Rolniczych z Dobczyc (44,12).
Poza kwalifikacją, całą trasę pokonało dwóch sportowców – Paweł Bubula – syn Kazimierza Bubuli, jednego z pomysłodawców biegu sztafetowego, mistrz świata lekarzy w narciarstwie, który dobiegł na metę z wynikiem 51,57 oraz triathlonista z Dobczyc Tomasz Lichoń, który ukończył bieg z wynikiem 54,27.
Komandorem tegorocznej sztafety był Stanisław Maniecki.