Aktualności arrow Aktualności arrow Za łaskę bogatych plonów dziękowali rolnicy powiatu myślenickiego
Za łaskę bogatych plonów dziękowali rolnicy powiatu myślenickiego
czwartek, 01 wrzesień 2011
Image

Pogoda tego roku bywała różna, ale i tak rolnicy zaliczają go do lepszego niż ubiegły. Zbiory były udane i chcieli za nie dziękować. Symboliczne owoce przynieśli do kościoła parafialnego pw. NMP Wspomożenia Wiernych w Dobczycach, gdzie mszą św. rozpoczęły się dożynki powiatowe.
Image

W barwnym korowodzie przez Rynek dobczycki, przeszło dziewięć wieńcy dożynkowych, które poprowadziły orkiestry dęte z Dobczyc i z Głogoczowa. Prezentacja i konkurs odbyły się na scenie przy Rabie. 

Image

Obok oceny wspaniałych wieńcy, na placu inna komisja oceniała potrawy regionalne, które zostały przygotowane przez Koła Gospodyń Wiejskich z gmin powiatu myślenickiego. Swoje propozycje stoiskach przygotowały także organizacje pozarządowe. Na scenie, oficjalne, artystyczne powitanie dla gości, krótkim koncertem, przygotowały  obie orkiestry OSP: z Dobczyc i z Głogoczowa. W niebo poleciały też gołębie, które prezentował obok sceny Polski Związek Hodowców Gołębi.

Image

Starostami tegorocznych dożynek byli Anna Zabdyr i Sławomir Cielecki. Z wielkim zaangażowaniem podeszli do swoich obowiązków – zadbali o gości dożynkowych, doglądali porządku.

Image

Image

Dzięki stoiskom z potrawami regionalnymi, mieszkańcy kosztowali smakowitości z każdego zakątka powiatu. Były: krzonówka, napój żniwny, ser i kołacz, groch z kapustą, żurek z grzybami, pęcak z grochem, wędliny, smalec i chleb swojski, dżemy, przetwory, ogórki kiszone czy nalewki. 

Image

Image

A wśród licznie zgromadzonej publiczności, z koszami ciast i ciasteczek, chodziły przedstawicielki dwóch piekarni z gminy Dobczyce: Domu Chleba i Złotego Kłosa.

Image

Chlebem i kołaczem, które otrzymał od reprezentantów gminy Dobczyce i Wiśniowej, częstował mieszkańców także burmistrz gminy Dobczyce, Marcin Pawlak.

Image

Image

W konkursie na dożynkowy wieniec pierwsze miejsce przyznano Harbutowicom, które reprezentowały gminę Sułkowice. Drugie miejsce zajęły Stadniki reprezentujące gospodarza – gminę Dobczyce, trzecie – wieniec z Myślenic wykonany przez Koło Gospodyń z Górnego Przedmieścia. Wszystkie wieńce otrzymały nagrody pieniężne w wysokości 700 zł, przy czym nagrodzony pierwszym miejscem – nagrodę w wysokości 1000 zł.  

Image

Image

Image

W Powiatowym Konkurs Potraw Regionalnych "Żniwne Jadło", w którym wzięło udział 10 grup, za najlepsze uznano przygotowane przez Zespół Regionalny „Zagórzanie” z Lubnia, drugie KGW z Tokarni, trzecie – ex aequo – KGW Brzączowice i KGW z Kędzierzynki.  

Image

Image

Image

Image

Image

Przyszłoroczne dożynki powiatowe odbędą się w Lubniu. Rzeźbę przedstawiającą parę Kliszczaków, która tradycyjnie przekazywana jest gospodarzom dożynek, burmistrz Marcin Pawlak wręczył wójtowi Kazimierzowi Szczepańcowi.

Anka Stożek

 Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image
 
< Poprzedni   Następny >
Wyszukiwarka
 
Biuletyn Informacji Publicznej
 
Współpraca
 
Telewizja Powiatowa Myślenice