Aktualności arrow Aktualności arrow Międzynarodowy Festiwal Szachowy im. Józefa Dominika - za rok jubileusz
Międzynarodowy Festiwal Szachowy im. Józefa Dominika - za rok jubileusz
piątek, 26 sierpień 2011
Tegoroczny Międzynarodowy Festiwal Szachowy im. Józefa Dominika już przeszedł do historii. Organizatorzy robią podsumowania, które wychodzą korzystnie – do Dobczyc przyjechało 66. zawodników, z którymi przyjechały także rodziny. Oprócz tego pogoda dopisała – dzięki czemu na Rynku w Dobczycach bez przeszkód odbyła się symultana szachowa. W tym roku organizatorzy uzyskali także zgodę, od Małopolskiego Związku Szachowego, na przeprowadzenie otwartych Mistrzostw Małopolski w szachach szybkich P-15'.
W tym turnieju pierwsze miejsce zdobył Grzegorz Słabek z TS Wisła Kraków, na drugim miejscu był Sergei Khamitskiy z Mińska, na trzecim – Jerzy Kyć z TS Wisła Kraków.
Oficjalne otwarcie festiwalu odbyło się 18 lipca w Zespole Szkół Technicznych i Rolniczych przy ul. Górskiej. Uczestniczyli w nim: zastępca burmistrza Paweł Machnicki, przewodnicząca Komisji Kultury i Sportu Rady Gminy Dobczyce, Małgorzata Gaworek, Maria Topa, sekretarz Zarządu PTTK Oddział Dobczyce, wicestarosta powiatu myślenickiego Tomasz Suś, prezes MZSzach., Jan Kusina, dyrektor Zespołu Szkół Technicznych i Rolniczych, Roman Knapik, działacze: Ludwik Dziewoński, Józef Żak, sędziowie Festiwalu. W części artystycznej wystąpił zespół „INTOX”, który działa przy Miejsko – Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu. Delegacja organizatorów udała się na dobczyckie cmentarze, gdzie złożono kwiaty oraz zapalono znicze na grobie Edwarda Miki i symbolicznym grobie Józefa Dominika.
Szachowy festiwal, w grupach A, B, C (rozgrywanych systemem szwajcarskim) i D (po trzy rundy dziennie, zakończył się 24 lipca.
W grupie A zwyciężył Marcin Wątorek z MLKSz Myślenice przed Piotrem Lachem z UKS Hetman Koronny Trzebinia i Marcinem Chmielem z MLKSz Myślenice.
W grupie B pierwsze miejsce zdobył Mateusz Krasińsi z MLKSz Myślenice, drugie – Jerzy Kyć z TS Wisła Kraków, trzecie – Łukasz Czaplak z MKS MOS Wieliczka.
Dodatkowo, w klasyfikacji kobiet, najlepsza okazała się Marcelina Tracz z MKS MOS Wieliczka przed swoją klubową koleżanką, Michaliną Dębowską. Kolejna w klasyfikacji była Dorota Kozak z MPZSzach Kraków.  
Grupa C – tutaj na pierwszym miejscu turniej ukończył Sebastian Kuźma z MKS MOS Wieliczka, na drugim miejscu – Artur Jagła z MLKSz Myślenice, na trzecim – Amelia Pyzio z TS Wisła Kraków.
W klasyfikacji dodatkowej dziewcząt Amelia Pyzio była najlepsza przed Weroniką Ślęczką i Zuzanną Salawą – obie z MKS MOK Wieliczka. Wśród chłopców na trzecim miejscu znalazł się Tomasz Szybowski z Dziekanowic, który w klasyfikacji ogólnej ukończył turniej na miejscu czwartym.
W grupie D zwycięstwo przypadło Rajmundowi Bilskiemu z Krakowa, drugie miejsce zajęła Elżbieta Duza z LKS Dziekanovia Dziekanowice, trzecie – Rafał Duda z UKS Elektron Dobczyce.
Tradycyjnie, w ramach Festiwalu, rozegrany został Turniej błyskawiczny o Puchar Wójta Raciechowic Marka Gabzdyla. Tutaj zwyciężył Roman Mucha z UKS Hetmna Koronny Trzebinia. Na drugim miejscu był jego klubowy kolega Piotr Lach, na trzecim Jerzy Kyć z TS Wisła Krak&´w. Dodatkowe klasyfikacje: kobiety – na pierwszym miejscu Dorota Kozak z MPZSzach Kraków, drugim – Jadwiga Daniek-Salawa z Brzączowic, na trzecim – Beata Kozak z UKS Elektron Dobczyce; zawodnicy do lat 13.: pierwsze miejsce – Jonas Dujava ze Slàvia PU Prešov, drugie – Jan Paweł Gawor, trzecie – Sebastian Kuźma – obaj z MOS Wieliczka.
W symultanie szachowej na Rynku, z Andrzejem Irlikiem – sędzią klasy międzynarodowej, uczestniczyło 16 osób. Symultanę sędziował Zygmunt Ryll – sędzia klasy międzynarodowej FIDE.
Dodatkowymi atrakcjami festiwalu były turnieje w tenisie stołowym, piłkarskich „piątek”, zawody strzeleckie. Uczestnicy zwiedzali miasto – przygotowano dla nich także kolację na zamku podczas której wybrano najsympatyczniejszych uczestników festiwalu. Tytuły te zdobyli Kasia Duda z Dobczyc i Martin Liśćinsky ze Słowacji. Najmłodszym uczestnikiem festiwalu była Kasia Czop urodzoną w 2004 r. i najstarszym – Józef Szeląg. Elżbieta Kautsch wręczyła, w imieniu rodziny Józefa Dominika, nagrodę dla najlepszego reprezentanta gminy Dobczyce. Otrzymał ją Marcin Wątorek.
Komitet organizacyjny tegorocznego Festiwalu tworzyli: Miejsko - Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Dobczycach, Urząd Gminy i Miasta Dobczyce, Oddział PTTK Dobczyce, UKS “Elektron” przy Zespole Szkół w Dobczycach, Małopolski Związek Szachowy w Krakowie, Zespół Szkół Technicznych i Rolniczych im. Jana Długosza, Ognisko TKKF. Dyrektorem Festiwal był Jerzy Cholewa, sędzią głównym – Zygmunt Ryll, pomocniczymi – Andrzej Irlik i Stanisław Cichorz.
Dyrektor Andrzej Topa podziękował sponsorom Festiwalu i pracownikom MGOKiS, pomagającym przy organizacji imprezy: Katarzynie Maj, Dorocie Płonce, Łukaszowi Piwowarczykowi, Bartoszowi Rozwadowskiemu.  
 
< Poprzedni   Następny >
Wyszukiwarka
 
Biuletyn Informacji Publicznej
 
Współpraca
 
Telewizja Powiatowa Myślenice