Aktualności arrow Aktualności arrow "Nasze serca myślą po polsku". Zespół Pieśni i Tańca "Wisła" wystąpił przed dobczycką publicznością
"Nasze serca myślą po polsku". Zespół Pieśni i Tańca "Wisła" wystąpił przed dobczycką publicznością
piątek, 22 lipiec 2011

Image

Zespół Parańska Grupa Polskiego Folkloru „Wisła” z Kurytyby wystąpił dla dobczyckiej publiczności po raz drugi. Wraz z brazylijskimi gośćmi, przed mieszkańcami gminy zatańczył Zespół Pieśni i Tańca "Dobczyce". Ten koncert był idealnym prezentem na złapanie oddechu na półmetku wakacji. 

Image

Do Polski przyjechali w związku z udziałem w Światowym Festiwalu Polonijnym w Rzeszowie. Przyjazd ten był także okazją do występów, które zespół dał przed publicznością miast województw: małopolskiego, warmińsko-mazurskiego i wielkopolskiego. Na trasie swojego tournée zaznaczyli także Dobczyce – miasto, do którego mają sentyment.

Image

Koncert Parańskiej Grupy Polskiego Folkloru „Wisła” z Brazylii, w mieście nad Rabą, odbył się na półmetku wakacji. Choć pogoda nie zachęcała, publiczność dopisała na sali gimnastycznej w szkole podstawowej, gdzie brazylijscy goście zatańczyli wspólnie z Zespołem Pieśni i Tańca „Dobczyce”. W wykonaniu parańskiego zespołu publiczność zobaczyła tańce polskie i brazylijskie, a dobczycki zespół oklaskiwano m.in. za kujawiaka i oberka.
- Trzy lata temu nasze tournée zakończyło się w Dobczycach – powiedział po koncercie Lori Araujo, dyrektor artystyczny Polsko - Brazylijskiego Zespołu Pieśni i Tańca "Wisła" – będziemy chcieli zawsze kończyć naszą trasę koncertową w waszym mieście – w najpiękniejszym miejscu w Polsce.  

Image

Image

Podkreślił, że w Dobczycach czują się jak domu.
- Trzy lata temu kilku z nas mieszkało w domach polskich rodzin. Niektórzy utrzymują kontakt do tej pory, mają tutaj przyjaciół. Jesteśmy daleko od Brazylii – kontynuował Lori Araujo – ale kiedy jesteśmy tam, nasze serca biją po polsku. Tak będzie zawsze. Może nie jesteśmy Polakami, ale mamy polskie korzenie.
Zespół otrzymał podziękowania od burmistrza Marcina Pawlaka i dyrektora ośrodka kultury, Andrzeja Topy. Z Dobczyc, oprócz miłych wspomnień, wywieźli także „wawelowskie” słodkości. W rewanżu Elmar Geuarize, dyrektor główny zespołu, podarował gospodarzom historię Brazylii – krótką, jak powiedział, ale szczególnie ważną, bo Polacy dla ich kraju zrobili bardzo dużo.  

Image

Image

Zespół Parańskiej Grupy Polskiego Folkloru „Wisła” oficjalnie zarejestrowano w 1960r., ale swoje początki ma w roku 1928. Wtedy Tadeusz Mrozowicz, aktor i reżyser, który wyjechał z Polski i na stałe osiadł w Kurytybie w Brazylii, założył Parańską Grupę Polskiego Folkloru. Zespół działał do roku 1935 – ale na skutek nacjonalistycznej polityki prezydenta Guetulio Vargasa, który zabronił manifestowania przynależności do kultur innych niż brazylijska, działalność zawiesił. W 1953r., kiedy złagodzona została polityka nacjonalizacji, zespół zaczyna powoli swoją działalność, dając występy z okazji obchodów Stulecia Niepodległości Stanu Paraná.

Image

Image

W pełni mógł się odrodzić w roku 1960 – i od tej pory działa nieprzerwanie. Jest laureatem wielu nagród – przyznawanych zarówno przez instytucje brazylijskie, jak i polskie. Zespół otrzymał m.in. Złoty Medal i Dyplom Uznania za działalność artystyczną od departamentu Kultury Stanu Parana, a od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP nagrodę im. Oskara Kolberga – za zasługi dla kultury ludowej.  

Image

Image

W 1980r. zespół wystąpił przed papieżem Janem Pawłem II, podczas jego pielgrzymki do Kurytyby. Jako reprezentant polskiego folkloru uczestniczył w Międzynarodowym Festiwalu Tańca w Joinville, który jest uważany za największy festiwal tańca na świecie, gdzie zdobył nagrodę trzykrotnie. Zespół liczy dzisiaj 160 osób, które są dzielone na różne zespoły: zespół dziecięco - młodzieżowy, młodzieżowy (młodzież do 16 roku życia), grupa baletowa (od 16 roku życia do 30 lub więcej), chór i orkiestra.

Anka Stożek

Image

Image

Image

Image

Image
 
< Poprzedni   Następny >
Wyszukiwarka
 
Biuletyn Informacji Publicznej
 
Współpraca
 
Telewizja Powiatowa Myślenice