Aktualności arrow Aktualności arrow Polonez na początek - Sokoły na zakończenie. Polsko-ukraińska majówka w Dobczycach
Polonez na początek - Sokoły na zakończenie. Polsko-ukraińska majówka w Dobczycach
czwartek, 05 maj 2011
Image

Barwne stroje, uśmiechnięci tancerze, żywiołowe tańce – koncert, który zapowiadano od kilkunastu dni, przyciągnął do szkoły podstawowej dobczycką publiczność. Nie przeszkodziła pogoda, która po raz kolejny nie rozpieszcza w majowy, długi weekend. Na parkiecie zaprezentował się Zespół Pieśni i Tańca „Dobczyce”, który coraz częściej chwalić się może kolejnymi sukcesami na poważnych konkursach i festiwalach oraz goście z Ukrainy – Zespół Tańca Gorlica i Zespół Lubystok. Ale to nie były jedyne atrakcje wieczoru.
Image

Koncert rozpoczął się polonezem – zatańczonym wspólnie przez polski i ukraiński zespół. Zespoły zaprezentowały także (odpowiednio) tańce polskie i ukraińskie.

Image

Image

Zespół Pieśni i Tańca „Dobczyce” pochwalił się zakupionymi niedawno, w ramach małych projektów (wniosek złożony do Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania Turystyczna Podkowa w działaniu „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013).

Image

Image

Swoim występem pochwaliła się także najmłodsza grupa tancerzy – gromko oklaskiwana, a także kapela, którą prowadzi Józef Maniecki.  

Image

Image

Zespół Tańca Gorlica gości w Polsce już po raz drugi – w Dobczycach jest to jego pierwszy występ. Do miasta nad Rabą zaprosił go Adrian Kulik.

Image

Image

Zespół z Krzemieńca działa przy tamtejszej Wyższej Szkole Pedagogicznej. Powstał z inicjatywy Andrzeja Medeckiego w 1996r. 

Image

Image

Obok tancerzy na scenie oklaskiwano zespół Lubystok – cztery piękne głosy, które w 2003r. przy Szkole Sztuki w Krzemieńcu zebrała Olga Gawryluk. Zespół ma w swoim repertuarze pieśni z Ukrainy, Polski i Włoch. Możne je było wysłuchać nie tylko podczas koncertu w szkole podstawowej, ale także na Rynku – podczas uroczystości z okazji Obchodów Uchwalenia Konstytucji 3 Maja, oraz na zamku w Dobczycach.
 
Image

Image

Zespoły folklorystyczne to nie była jedyna atrakcja, jaką ośrodek kultury przygotował na majowy koncert. Publiczność wysłuchała także Big Bandu, któremu towarzyszyła Kinga Sędzik.

Image

Image

Z dużą radością i wielkimi brawami przywitane zostały najmłodsze mażoretki.
 
Image

Image

Prezentację tańca, z którym pojadą na przegląd wojewódzki w ramach Małopolskiego Festiwalu Form Muzycznych i Tanecznych „Talenty Małopolski 2011”, przygotowały dla publiczności dziewczęta z Zespołu Tańca Nowoczesnego Intox.

Image

Na zakończenie tego, prawie dwugodzinnego koncertu, zespoły z Ukrainy i z Polski zaśpiewały popularne „Hej sokoły”, a Olga Gawryluk i Andrzej Medecki otrzymali podziękowania dla zespołów i zaproszenie do kolejnych odwiedzin.

Image

Zaproszenie otrzymali też mieszkańcy Dobczyc – na kolejne imprezy organizowane przez ośrodek kultury i na kolejne koncerty Zespołu Pieśni i Tańca Dobczyce.
 
Image
Anka Stożek
 
< Poprzedni   Następny >
Wyszukiwarka
 
Biuletyn Informacji Publicznej
 
Współpraca
 
Telewizja Powiatowa Myślenice