Aktualności arrow Aktualności arrow Orkiestra Dęta Dobczyce ma już 95 lat
Orkiestra Dęta Dobczyce ma już 95 lat
wtorek, 27 styczeń 2015
 Image
 
W piątek, 23 stycznia, w auli widowiskowej Regionalnego Centrum Oświatowo-Sportowego w Dobczycach odbył się koncert. Jubileuszowy pt.: „Orkiestra Dęta Dobczyce na 95-lecie”, zorganizowany w ramach „małych projektów”. W trakcie koncertu, najstarsza orkiestra w Dobczycach, zaprezentowała przekrój całego dorobku artystycznego, powstałego na przestrzeni lat.
 
 Image
 
 
Kilkudziesięciu muzyków i 3. wokalistów zabrało wszystkich zebranych w niezwykle energetyczną, żywiołową, pełną niespodzianek podróż muzyczną. W pierwszej części wieczoru znalazły się popisowe marsze, takie jak „Viva”, „Hipodrom”, „Ułański szyk”, „Dzień Podchorążego”, w drugiej – pojawiły się utwory koncertowe, takie jak „Kosynierzy Dixie”, „Theme From New York, New York”, „Rosamunde”, „The Final Countdown" czy „Tico Tico”.
 
 Image
 
Image
 
 Image
 
 W trzecim muzycznym bloku, publiczność zgromadzona w RCOS wysłuchała najpiękniejszych kolęd, takich jak: „Oj Maluśki”, „Wśród nocnej ciszy”, „Jest taki dzień”, Zaśnij dziecino” czy „A wczora z wieczora”. Koncert zamknęły utwory wokalne, a wśród nich brawurowo wykonana „Wiązanka góralska”, „Skrzydlate ręce”, I Just Called to Say I Love You”, „Conquita” i „Jak rozpętałem drugą wojnę światową”.
 
 Image
 
 Image
 
 Image
 
W rolę wokalistów wcielili się: Małgorzata Szklarz – członek Orkiestry, Józef Maniecki – okrzyknięty „najbardziej wyluzowanym kapelmistrzem” oraz gościnnie Piotr Skóra, wokalista Big Bandu Dobczyce. W trakcie całego koncertu, na ekranie wyświetlana była prezentacja ze zdjęciami z najważniejszych wydarzeń z życia Orkiestry. Ze sceny płynęły humorystyczne anegdotki i wspomnienia o zespole. O efekty świetlne zadbał Andrzej Żaba, a o to, by wspomnienia nie były zbyt ulotne - Jacek Sala („Foto-Video Kadr”).
 
 Image
 
 Image
 
 Image
 
Przedstawiciele władz samorządowych, stowarzyszeń, klubów sportowych, przekazując listy gratulacyjne i pamiątkowe tabla, życzyli Orkiestrze już nie 100. a 200. lat pracy artystycznej. Jubileusz nie mógł się odbyć bez słodkości, które przekazał Orkiestrze Jan Hartabus („Piekarnia-Cukiernia „Dom Chleba”) oraz bez ogromnego jubileuszowego tortu, który ufundowali państwo Brożkowie i Palonkowie (Piekarnia -Cukiernia „Złoty Kłos”). Na wszystkich gości czekał serwis kawowy oraz słodki poczęstunek.
 
 Image
 
 Image
 
 Image
 
Koncert był ostatnim elementem „małego projektu”, realizowanego przez Miejsko Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Dobczycach, pt. „Wyposażenie Orkiestry Dętej "Dobczyce" w instrumenty i akcesoria muzyczne oraz organizacja koncertu dla ludności z obszaru LGD Turystyczna Podkowa, promującego 95-lat istnienia Orkiestry” oraz doskonałą okazją do zaprezentowania nowych nabytków. Dzięki projektowi Orkiestra otrzymała instrumenty i stroiki, takie jak: zestaw perkusyjny, saksofon barytonowy, saksofon sopranowy, saksofon tenorowy, saksofon altowy, trąbkę, klarnet, komplet 70 stroików.
 
 Image
 
 Image
 
 Image
 
Zakup instrumentów oraz organizacja koncertu współfinansowane były ze środków Unii Europejskiej,: „Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów wiejskich”, objętych PROW na lata 2007-2013, w ramach działania 413 „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” dla małych projektów.
 
Image
 
 Image
 
< Poprzedni   Następny >
Wyszukiwarka
 
Biuletyn Informacji Publicznej
 
Współpraca
 
Telewizja Powiatowa Myślenice