Aktualności arrow Aktualności arrow Powiatowy Przegląd Grup Kolędniczych: "Hej, Kolęda, Kolęda...!" za nami
Powiatowy Przegląd Grup Kolędniczych: "Hej, Kolęda, Kolęda...!" za nami
poniedziałek, 26 styczeń 2015
Image 
 
Już po raz drugi w Dobczycach, 25 stycznia, odbył się Powiatowy Przegląd Grup Kolędniczych: "Hej, Kolęda, Kolęda...". Wzięło w nim udział 8 grup podtrzymujących tradycje kolędnicze na terenie powiatu myślenickiego.
W związku z niesprzyjającą pogodą, korowód kolędniczy zaplanowany z Rynku do RCOS-u nie odbył się. Dobczyckie grupy zakolędowały przy szopce w Rynku i zaprosiły mieszkańców do Regionalnego Centrum Oświatowo-Sportowego, gdzie o godzinie 15. rozpoczął się Przegląd.
 
Image
 
 Image
 
 Image
 
W Przeglądzie wzięły udział następujące grupy:
Grupa Kolędnicza "Z Gwiazdą" Górali-Kliszczaków z Tokarni
Grupa Kolędnicza z Tenczyna
Grupa Kolędnicza "Z Dorotą" z Rudnika
Grupa Kolędnicza "Z konikiem" ze Skrzynki
"Szopka z Lalkami" z Dobczyc
Pasterze ze Stojowic
Pasterze z Dobczyc
Dziecięca Grupa Kolędnicza "Z Maryjką"
 
  Image
 
 Image
 
 Image
 
Po obejrzeniu 8 punktów programu (w tym 7 grup kolędniczych dorosłych i 1 grupy kolędniczej dziecięcej), spełniających wymogi regulaminowe, komisja konkursowa w składzie: Elżbieta Porębska-Kubik – etnograf, Teresa Marcinkowska – etnograf i Andrzej Starzec – etnomuzykolog, postanowiła przyznać następujące nagrody:
 
 Image
 
 Image
 
 Image
 
3 równorzędne nagrody główne, w postaci nominacji do udziału w Ogólnopolskim Przeglądzie Grup Kolędniczych „Karnawał Góralski” w Bukowinie Tatrzańskiej, które otrzymały:
Grupa Kolędnicza z Tenczyna
Grupa Kolędnicza "Z Dorotą" z Rudnika
"Szopka z Lalkami" z Dobczyc
 
 Image
 
 Image
 
Wyróżnienie dla Grupy Kolędniczej „Z konikiem” ze Skrzynki.
 
 Image
 
 Image
 
Głównymi kryteriami branymi pod uwagę przy ocenianiu były:
a) tradycyjność tekstów (obecność tekstów przekazywanych z pokolenia na pokolenie)
b) tradycyjność melodii i instrumentów (obecność starych, mało znanych kolęd, pastorałek, „okolędowania”; instrumenty tradycyjne)
c) charakterystyczna prezentacja każdej postaci w grupie kolędniczej (sposób poruszania się, śpiew ,mowa)
d) zgodność stroju, rekwizytów kolędniczych, szat, ozdób z dawnymi wzorami.
 
 Image
 
 Image
 
Jury zgodnie z Regulaminem oceniało prezentowane tradycyjne widowiska kolędnicze (teksty, melodie i kolejność akcji), dawne koledy domowe, pastorałki, okolędowania przekazane przez poprzednie pokolenia. Zwracano uwagę na tradycyjne instrumenty muzyczne (czyli bez akordeonu), na stroje i rekwizyty wykonane według najstarszych wzorów oraz na czystość śpiewu, tradycyjny sposób poruszania się poszczególnych postaci kolędniczych i czas występu. Kryteria są zgodne z regulaminami ustalonymi dla uczestników przeglądów w Podegrodziu i Bukowinie Tatrzańskiej. Na zakończenie Przeglądu, pan Jan Koczwara, wieloletni dyrektor Myślenickiego Ośrodka Kultury opowiedział o historii organizowania przeglądów Kolędniczych w powiecie.
 
Image
 
 Image
 
 Image
 
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali poczęstunek dyplomy oraz nagrody finansowe, a laureaci nagród głównych dodatkowo statuetki ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Myślenicach. Najmłodsza Grupa Kolędnicza otrzymała słodycze oraz pamiątkową statuetkę. Nagrody uczestnikom wręczyli panowie: Paweł Machnicki oraz Tomasz Suś.
 
< Poprzedni   Następny >
Wyszukiwarka
 
Biuletyn Informacji Publicznej
 
Współpraca
 
Telewizja Powiatowa Myślenice