Aktualności arrow Aktualności arrow Austriackie gadanie w mieście nad Rabą
Austriackie gadanie w mieście nad Rabą
niedziela, 02 marzec 2014
Image
 
- To znawcy Krakowa, naukowcy, twórcy krakauerologii – nauki o wyższości Krakowa nad resztą ziemskiego padołu – zapowiedziała gości piątkowego wieczoru, 28 lutego, Elżbieta Kautsch, prezes Stowarzyszenia Ispina.
Mieczysław Czuma i Leszek Mazan – znawcy Galicji, redaktorzy znanych krakowskich tytułów (Przekrój, Dziennik Polski), ludzie zasłużeni wielce dla polskiej kultury byli gośćmi dobczyckiego RCOS. Organizatorami spotkania byli Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych Ispina oraz Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Dobczycach, a do Dobczyc zaprosił panów Stanisław Bisztyga.
 
 Image
 
Image 
 
- Miło mi ogromnie powitać moich krajan – powiedział na powitanie Leszek Mazan, który w Dobczycach gościł nie po raz pierwszy. – W tym roku minie 20 lat, jak Stasiu Bisztyga mnie tutaj przywiózł i pokazał mi uroczy domek w Brzezowej. I tym okolicom, cudownym, wspaniałym, pozostaję wierny do dzisiejszego dnia.
Spotkanie połączone było z promocją książki „Austriackie gadanie” autorstwa tandemu Czuma-Mazan.
 
Image
 
 Image
 
- Austriackie gadanie – tłumaczył Mieczysław Czuma – to takie, kiedy ktoś długo gada, bez ładu i składu, coś nawija, coś tam mu się wydaje, coś tam konfabuluje. I myśmy z takim „austriackim gadaniem” tutaj do państwa przyjechali, będziemy mówić, co nam się podoba, ile nam się podoba, a państwo musicie nas słuchać – żartował.
 
 Image
 
 Image
 
A publiczność słuchała gości urzeczona i nagradzała często brawami – lekkość, z jakimi obaj panowie opowiadali o historii Krakowa, Galicji a także Dobczyc – wspominając zdjęcia do serialu o dobrym wojaku Szwejku z niezapomnianą rolą Jerzego Stuhra.
Ponad dwie godziny spotkania minęły jak jedna chwila – a jeszcze chciałoby się słuchać. Ponieważ austriackie gadanie – organizatorzy przygotowali niespodziankę: austriacki poczęstunek, który zaserwowała Kawiarnia Rucola Caffe.
 
< Poprzedni   Następny >
Wyszukiwarka
 
Biuletyn Informacji Publicznej
 
Współpraca
 
Telewizja Powiatowa Myślenice