Aktualności arrow Aktualności arrow "Hej kolęda, kolęda...!" wybrzmiało na auli RCOS w Dobczycach
"Hej kolęda, kolęda...!" wybrzmiało na auli RCOS w Dobczycach
środa, 22 styczeń 2014
Image 
 
Po raz pierwszy Dobczyce gościły grupy kolędnicze z całego powiatu. Na scenie auli widowiskowej, 19 stycznia, zaprezentowało się 6 zespołów – w tym trzy z gminy Dobczyce. Zanim jednak rozpoczęły się przesłuchania konkursowe, wszystkie grupy zebrały się przed szopką w Rynku, gdzie wspólnie zaśpiewały kolędy a następnie przemaszerowały w barwnym korowodzie do Regionalnego Centrum Oświatowo-Sportowego.
 
Image
 
Image
 
Grupy kolędnicze (5 dorosłych i jedna młodzieżowa), które z pasją i oddaniem podtrzymują tradycje kolędnicze powiatu myślenickiego, oceniała komisja w składzie: Elżbieta Porębska-Kubik (etnograf), Teresa Marcinkowska (etnograf), Andrzej Starzec (etnomuzykolog).
 
Image
 
Image
 
Image 
 
Pierwsze miejsce w przeglądzie przyznano grupie Pasterze z Tokarni, drugie – Toporzanom z Tenczyna, trzecie zajęli Pasterze ze Stojowic. Wyróżnienie otrzymała grupa Herody z Wiśniowej. Zdobywcy miejsc I – III będą reprezentować powiat myślenicki w 42. Ogólnopolskim Konkursie Grup Kolędniczych podczas Karnawału Góralskiego w Bukowinie Tatrzańskiej. Nagrodę w kat. Młodzieżowej zdobyli Pasterze z Dobczyc i otrzymali nominację do Ogólnopolskich Spotkań Dziecięcych i Młodzieżowych Grup Kolędniczych w Podegrodziu.
 
Image
 
Image 
 
Wyróżnienie otrzymała grupa kolędnicza Szopka z Lalkami z Dobczyc. Grupa ta nie była w tym roku oceniana przez jury, ponieważ w ubiegłym roku otrzymali I miejsce w Przeglądzie Kolędniczym „Góralski Karnawał” w Bukowinie Tatrzańskiej i zgodnie z regulaminem nie mogą w nim uczestniczyć w tym roku. Szopka z Lalkami – a przede wszystkim Werdebusi Dobcyccy, otrzymali natomiast Nagrodę Specjalną za całokształt twórczości artystycznej. Nagrodę tę ufundował senator Stanisław Bisztyga.
 
Image
 
Image
 
Laureaci konkursu otrzymali poczęstunek oraz nagrody finansowe i statuetki ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Myślenicach.
Jury, zgodnie z regulaminem, oceniało prezentowane tradycyjne widowiska kolędnicze (teksty, melodie i kolejność akcji), dawne kolędy domowe, pastorałki, okolędowania przekazane przez poprzednie pokolenia. Zwracano uwagę na tradycyjne instrumenty muzyczne (bez akordeonu), na stroje i rekwizyty wykonane według najstarszych wzorów oraz na czystość śpiewu, tradycyjny sposób poruszania się poszczególnych postaci kolędniczych i czas występu.
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
< Poprzedni   Następny >
Wyszukiwarka
 
Biuletyn Informacji Publicznej
 
Współpraca
 
Telewizja Powiatowa Myślenice